HÁRSMÉZ - A PIKÁNS
Jellemzői:
Íze nagyon karakteres, zamatos, pikáns. Intenzív hársillata van, állaga testes. A mézek kenyere.
Színe és állaga teljesen különböző folyékony és kristályos állapotban. Folyékony állapotban a világossárgától egészen a borostyánsárgáig változhat, kristályos állapotban viszont a sárgás-fehér szín jellemzi változó szemcsemérettel. A kristályosodás folyamatában az eddig felsorolt összes küllemi kombináció előfordulhat.
Viszonylag lassan kristályosodó mézfajta.
Felhasználható:
Ételeink és italaink édesítését teljes mértékben helyettesíthetjük hársmézzel is. Amennyiben kedveljük változatos, zamatos ízét fogyaszthatjuk természetes édesítőszerként. Kávénkat, teánkat vagy a gyermekek kedvenceit egy zamatos mézes limonádét, mézes kakaót is fogyaszthatunk hársmézzel. Készítenek még belőle mézes bort vagy akár mézes pálinkát is.
Gyermekek számára szintetikus édességek helyett kicsi macis üvegből önmagában kanalazva is fogyasztható. Ez a termék szintén megtalálható webáruházunkban.
Méheink az Ezüst hársról (Tilia tomentosa sp.) gyűjtik a nektárt, amely júliusban virágzik és bogernyős virágzata sárgás-zöldes. A hársfa virág kevés pollent és sok nektárt termel, ezért a virágporra allergiások is kipróbálhatják. A hársfa többszörösen hasznosítható faj: méz, faanyag és gyógynövény is. Növényvédelmi kezelést nem igényel. A hársméz Magyarországon az egyik legismertebb és legkedveltebb fajtaméz.
Hársmézünk a zselici dombság területéről származik, ami a Dunántúli-dombság déli részén helyezkedik el.
Jótékony hatásai:
Nyugtató hatás: idegesség, álmatlanság, nyugtalanság leküzdésére (lefekvés előtt 1 kanállal ajánlott fogyasztani)
Erős antibiotikus hatás
Erős gyulladásgátló hatású: megfázás, torokgyulladás, köhögés estén is hatékony lehet illóolaj és farnezol tartalma miatt
Enyhíti a lázas betegségek tüneteit
Gátolja az érelmeszesedést és zsírlerakódást a benne található kolin tartalom miatt.
A méz kristályosodása természetes folyamat, minőségét nem befolyásolja, csak állagát, tehát nem minőségi probléma! Ha a folyékony mézet kedveljük, bármelyik fajtamézet meleg vízbe vagy radiátorra téve folyékonnyabbá tehetjük. Lényeges odafigyelni, hogy 40C°-os hőmérséklet fölé ne melegítsük, mivel ezzel csökkenthetjük a beltartalmi értékét!